AKTUALNOŚCI

W Busku- Zdroju i Kazimierzy Wielkiej w dniach 20-23 sierpnia rozegrane zostały szosowe Mistrzostwa Polski. Torunianki wróciły z nich z siedmioma medalami w dwóch kategoriach wiekowych. Karolina Kumięga sięgnęła po tytuł młodzieżowej Mistrzyni Polski.

Tegoroczna pandemia koronawirusa spowodowała przeniesienie Mistrzostw Polski corocznego czerwcowego terminu na sierpniowy. Na szczęście włodarze Buska- Zdroju, Kazimierzy Wielkiej oraz organizatorzy mistrzostw wyszli kolarzom naprzeciw i krajowy czempionat rozegrany został właśnie w tych dwóch miejscowościach w przedostatni weekend sierpnia. Standardowo najpierw kolarze przystąpili do jazdy indywidualnej na czas, która dla wszystkich kategorii wiekowych rozegrana została w czwartek 20 sierpnia. Jako pierwsze na 15- kilometrową trasę wyruszyły juniorki. W tej kategorii wiekowej świetnie wypadła Natalia Krześlak, kończąc wyścig ze srebrnym medalem. Nieco później do rywalizacji przystąpiły panie z elity kobiet oraz orliczki. Bardzo dobre trzecie miejsce w kategorii elity kobiet oraz drugie wśród orliczek wywalczyła Karolina Kumięga, niewiele przegrywając złoty medal w młodzieżowej kategorii z Martą Jaskulską (CCC-Liv). Piąte miejsce w elicie zajęła Karolina Karasiewicz a szóste Patrycja Lorkowska, która jednocześnie uplasowała się na trzecim miejscu w kategorii do lat dwudziestu trzech.

Drugim wyścigiem mistrzostw był wyścig ze startu wspólnego. Tutaj natomiast  jako pierwsze rywalizowały panie z elity oraz orliczki. Do pokonania miały 122 kilometry, czyli pięć pagórkowatych, krętych rund. Również w tym wyścigu bardzo dobrze wypadła Karolina Kumięga, meldując się jako czwarta zawodniczka, aczkolwiek pierwsza wśród pań do lat dwudziestu trzech. Tym samym wygrywając tytuł młodzieżowej Mistrzyni Polski. Brązowy medal w kategorii orliczek wywalczyła natomiast Anna Sagan. Mistrzynią Polski elity kobiet została Marta Lach (CCC- Liv).

Juniorki do startu przystąpiły natomiast w niedzielę, w zupełnie odmiennych warunkach pogodowych do dnia poprzedniego. Elita kobiet ścigała się w trzydziesto cztero stopniowym upale, a młodsze kolarki w deszczu i temperaturze oscylującej w okolicach 18 stopni. Z pewnością w obu wyścigach warunki pogodowe miały wpływ na przebieg rywalizacji. Wśród juniorek z trudami trasy i wymagającą pogodą bardzo dobrze poradziła sobie Natalia Krześlak, która wywalczyła srebrny medal. Na pochwałę zasługuje postawa Edyty Marczak, która większość dystansu spędziła w ucieczkach, zacięcie walcząc o jak najlepszy wynik dla drużyny. Mistrzynią Polski juniorek została Wiktoria Milda (ALKS STAL GRUDZIĄDZ BIG STAR).

Jestem bardzo zadowolony z postawy Fitnessek, chociaż w niektórych przypadkach pozostaje również mały niedosyt. Z pewnością osiągnęliśmy podczas tych mistrzostw bardzo dobre wyniki- łącznie siedem medali, jednakże były sytuacje w których niewiele brakło do medalu bądź wyższego miejsca, jak np. w przypadku Karoliny Kumięgi na czas, której do koszulki Mistrzyni Polski zabrakło 5 sekund. Mistrzostwa Polski nie oznaczają dla nas jednak końca sezonu. Już w najbliższym tygodniu Karolina Kumięga, Anna Sagan i Natalia Krześlak wystartują w Mistrzostwach Europy w kolarstwie szosowym w swoich kategoriach wiekowych, które w tym roku rozegrane zostaną w francuskim Plouay. Karolina Karasiewicz i Patrycja Lorkowska w barwach reprezentacji narodowej ścigać się będą w dwóch wyścigach na torze w czeskim Prostejovie. W najbliższą niedzielę z całą drużyną wystartujemy natomiast w Górskich Mistrzostwach Polski– relacjonuje dyrektor sportowy Leszek Szyszkowski.

Start Fitnessek w Mistrzostwach Europy:

– Wyścig ze startu wspólnego orliczek: Karolina Kumięga i Anna Sagan, środa 26.08.2020. godzina 9:00

– Wyścig ze startu wspólnego juniorek: Natalia Krześlak, piątek 28.08.2020, godzina 9:00

Karolina Karasiewicz i Patrycja Lorkowska wystartują w dwóch zawodach w czeskim Prostejovie: