POCZĄTKI PACIFICU
Toruński Klub Kolarski PACIFIC jest spadkobiercą i kontynuatorem „toruńskiej szkoły kolarskiej”, której początki datowane są na lata 50. XX wieku. Początkowo w 1953 roku klub widniał pod nazwą LZS Mała Nieszawka, później toruńscy cykliści zdobywali laury pod szyldem Ludowego Klubu Kolarskiego „Kopernik”, LKK „Agromel”. W tym czasie klub wychowywał trójkę olimpijczyków, z których najwybitniejszym był Andrzej Mierzejewski, uczestnik Igrzysk w Seulu (1988), trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne i drugi kolarz Wyścigu Pokoju w roku 1985. Oprócz niego zaszczytnym tytułem olimpijczyka mogą się pochwalić: Janusz Sałach (Moskwa 1980) i Grzegorz Piwowarski (Barcelona 1992). Transformacja ustrojowa w Polsce, postawiła klub w obliczu nowej rzeczywistości społeczno-ekonomicznej. Przed władzami grupy postawiono nielada wyzwanie, znaleźć sponsora, tóy zainwestuje w szkolącą się kolarsku młodzież. Firmą, która zainteresowała się kolarstwem, był toruński producent płatków śniadaniowych, dziś potentat na rynku krajowym i światowym – firma Toruń-Pacific. Oficjalne zawarcie umowy nastąpiło 29 stycznia 1994 roku. Wówczas klub przyjął nazwę Toruński Klub Kolarski PACIFIC. Współpraca z firmą trwa do dziś, mimo że zmienił się układ właścicielski firmy w listopadzie 1994 roku. Obecnie Toruń-Pacific jest częścią międzynarodowej grupy Cereal Partners Worldwide, która została powołana przez Nestlé SA oraz General Mills, firmy związane m.in. z produkcją żywności.
PIERWSZE SUKCESY
Stabilność finansowa była fundamentem, na którym oparto efektywny system szkolenia uzdolnionej sportowo młodzieży. Szczytem osiągnięć sportowych był udział dwójki zawodników Pacificu, Marcina Mientkiego i Konrada Czajkowskiego w Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Wcześniej sięgnęli po mistrzostwo Europy i Puchar Świata w sprincie olimpijskim. Srebro mistrzostw Starego Kontynentu zdobył Paweł Zugaj w jeździe indywidualnej na czas w 2000 roku. Młodzieżowcy TKK PACIFIC przecierali szlaki cyklu imprez na zachodzie Europy. Mariusz Wiesiak jako pierwszy Polak wygrał klasyk Pucharu Świata U-23 La Roue Tourangelle we Francji w 2003 roku. W 2004 roku powtórzył jego wyczyn Błażej Janiaczyk. Jego młodszy kolega Paweł Mikulicz wygrał wyścig etapowy Pucharu Świata juniorów Driedaagse Van Axel w Holandii. Jednym z najzdolniejszych wychowanków PACIFICU jest Michał Kwiatkowski, sięgnął po trofea mistrza świata i Europy juniorów w wyścigach ze startu wspólnego i jeździe indywidualnej na czas. Z tego klubu Michał Kwiatkowski przeszedł do zawodowego peletonu, gdzie ponownie wywalcyzł tytuł mistrza świata. Również pozostali wychowankowie TKK Pacific zasilają szeregi najlepszych zawodowych grup światowego kolarstwa. Wymienić tu koniecznie należy Michała Gołasia czy, Łukasza Wiśniowskiego. Warto zaznaczyć, że byli zawodnicy TKK zasilają też szeregi ekip technicznych, masażystów zawodowego peletonu.
SEKCJA KOBIET
Od 2013 roku Toruński Klub Kolarski poszerzył swoją działalność o kobiecą sekcję. Od samego początku zawodczniczki rozdawały karty na polskim podwórku, tworzyły mocny filar kadry narodowej oraz z powodzeniem ścigały się również za granicą. Początki kobiecej grupy wiążą się przede wszystkim z Katarzyną Niewiadomą, która jako młoda i utalentowana kolarka zasiliła toruńskie szeregi, aby potem pójść do jednej z najlepszych ekip kobiecych. Pacific wspiera w rozwoju także juniorki, a jedna z nich – Agnieszka Skalniak zdobyła mistrzostwo Europy w jeździe indywidualnej na czas oraz dwa medale mistrzoswt świata ze startu wspólnego. Ponadto w składzie TKK Pacific znalazły się Edyta Jasińska i Natalia Rutkowska, olimpijki z 2016 roku, które w Rio de Janeiro reprezentowały Polskę podczas torowych rozgrywek.